Preuzimanje odgovornosti za vlastito djelovanje – put prevencije neprihvatljiva ponašanja

Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež, kao neprofitna organizacija koja djeluje već 4 godine, provodila je “Stop program” – pilot projekt prema maloljetnicima kojima se umjesto prekršajnog postupka ponudilo alternativno ponašanje, a čiji je partner bila udruga Pragma. Nenošenje kacige, ometanje javnog reda i mira, konzumiranje alkohola na otvorenom kod maloljenika – samo su neki od prekršaja obuhvaćenih “Stop programom”, a ishodište programa je nizozemski “Halt program” kojim se dugoročno smanjuje stopa kriminaliteta kod maloljetnika i povećava osjećaj sigurnosti u zajednici.

Rezultati evaluacije pokazuju visoku učinkovitost u prevenciji neprihvaljiva ponašanja te se očekuje njegova daljnja provedba u Zagrebu. Udruga sudaca je predstavila rezultate projekta na stručnom skupu 1. travnja 2014. godine. Više o projektu na web stranici Udruge i medijima: Zagrebonline.hr, Dalje.com.