Aktivno starenje i solidarnost između generacija u Zagrebačkoj županiji – složnost političke i stručne zajednice

RUDOLF_VUJEVIC_I_NATASA_KORAZIJA

Suorganizatori skupa – Zagrebačka županija, Centar za socijalnu skrb Samobor i udruga Pragma su na okrugolom stolu: „Aktivno starenje i solidarnost među generacijama na području Zagrebačke županije“ 13. lipnja 2012. godine otvorili konstruktivnu raspravu o solidarnosti između generacija i skrbi o starijim osobama na području Zagrebačke županije. Okrugli stol je okupio istaknute stručnjake iz područja socijalne i zdravstvene skrbi, javne i privatne pružatelje usluga za starije i nositelje lokalnih i županijskih politika. Zamjenik župana i domaćin Rudolf Vujević otvorio je Skup i skrenuo pozornost na potrebe Županije u skrbi za starije osobe, osobito u smjeru jačanja usluga u kućama u ruralnim područjima, kao i poticanja poduzetničkih aktivnosti u gradovima. Moderatorica Skupa, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Samobor Nataša Koražija, istaknula je važnost suradnje u lokalnoj zajednici. Predsjednik Pragme Nedjeljko Marković održao je uvodno izlaganje o politikama prema starijima, s posebnim naglaskom na obiteljsku politiku. “Brza rješenja su uglavnom loša rješenja” istaknuo je Marković, pojašnjavajući da hrvatski građani žive kraće od zapadnoeuropskih te su lošijeg zdravlja i stoga je nužno dugoročno planirati obuhvatnu skrb za starije.

Povod održavanju okruglog stola u Zagrebačkoj županiji je Pragmin skup: „Politike i skrb za starije i starenje u Hrvatskoj“ održan 24. travnja 2012., gdje je definirana je potreba izrade Nacionalne strategije/politike usmjerene starijim osobama, a čemu prethodi široka rasprava o stanju na terenu i utvrđivanje realnih potreba ove populacije.
RUDOLF_VUJEVIC_I_NATASA_KORAZIJASUDIONICI_SKUPA_13-6-2012