Znakovni jezik je jezik – uključenosti

Jeste li znali da u svijetu živi oko 72 milijuna gluhih osoba, a u Hrvatskoj, prema podacima Hrvatskog registra za osobe s invaliditetom, 13.460 osoba s težim oštećenjem sluha.

– Znakovni jezik nije univerzalni jezik, svaki znakovni jezik ima svoju vlastitu gramatiku i uči se kao svaki drugi strani jezik. Osobe s oštećenjem sluha danas koriste više od 300 različitih znakovnih jezika koji su punopravni jezici, strukturno različiti od govornog jezika, poručuju iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar u Zagrebu.

Pogledajte uvodni video o 15 godina Pragme sa znakovnim jezikom, a ako vam se sviđa, podijelite ga sa svojim prijateljima i pokažite djeci kako izgleda znakovni jezik u praksi – možda ga odluče svladati kako bi mogli biti bliži osobama s oštećenjem sluha!