Srce ekumenizma: molitva

Ljudska prava su urođena, neotuđiva i univerzalna; pripadaju ljudima kao takvima neovisno o njihovoj boji kože, spolu, vjeri, etničkoj pripadnosti, političkom ili drugom uvjerenju, socijalnom podrijetlu, imovini, naobrazbi ili bilo kojoj drugoj urođenoj ili stečenoj osobini te ih svako ljudsko biće stječe samim svojim rođenjem. Socijalna prava odnose se na pravo građana na solidarnost te na korištenje civilizacijskih tekovina (materijalnih i duhovnih) društva kojemu pripadaju.

Udruga PRAGMA je u svom Statutu definirala kako isključivo i neposredno slijedi ciljeve koji su općekorisni i humanitarnog karaktera te u okviru svojih redovnih ciljeva i djelatnosti promiče zaštitu ljudskih prava, poglavito socijalnih prava. Tako Pragma, slijedeći opća načela ljudskih prava, a posebno socijalnih prava i Statut Udruge, provodi niz projekata koji promiču ljudska prava, demokraciju i vladavnu zakona (projekti ravnopravnosti spolova, promicanja jednakih mogućnosti za žene i muškarce  projekti promicanja ekumenizma), ljudska prava djece (projekti promicanja zdravlja i pravo na zdrav okoliš), ljudska prava obitelji (projekti pomoći mladim obiteljima, kao dio posebne državne skrbi za obitelj i materinstvo).