“Obitelj sa samo jednim roditeljem u velikom riziku od siromaštva”

Prema samohranima moramo biti kao prema našoj braći i sestrama, brižni i suosjećajni, pristupajući im individualno jer su njihove potrebe i problemi jedinstveni“, izjavio je Nedjeljko Markovic, predsjednik Pragme, za Hrvatski katolički radio u emisiji Argumenti 3. 5. 2022. godine.

“Najnovija istraživanja pokazuju da je svaka treća jednoroditeljska obitelj u riziku od siromaštva, svaka peta živi u podstanarstvu, a obitelj sa samo jednim roditeljem ima značajno niže prihode od dvoroditeljskih obitelji pa je često prisiljena zadužiti se već i za podmirenje osnovnih životnih potreba kao što su režije, lijekovi ili školska oprema. Takvi roditelji, a u više od 80 % slučajeva radi se o majkama, prisiljeni su istodobno raditi i po dva, tri posla kako bi uspjeli pokriti osnovne životne troškove. S kojim se još izazovima nose jednoroditeljske obitelji i kako potaknuti sustav i društvo da im daju podršku kakva im je nužno potrebna, o tome razgovaraju u Argumentima prof. dr. Olja Družić Ljubotina sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu, dr. sc. Romana Galić, pročelnica zagrebačkog Gradskoga ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i Nedjeljko Marković, predsjednik udruge Pragma. Urednica emisije je Diana Tikvić”.

Tekst, fotografija i video: Hrvatski katolički radio, https://www.youtube.com/watch?v=TYjEwUSzxAQ.