“Elite nisu spremne odreći se bogatstva”

Nedjeljko Markovic, predsjednik Pragme i Hrvatske mreže protiv siromaštva za specijal Financijska pismenost u sklopu tjednika 7Dnevno:

„Mislim da je nerealno očekivati štednju u razdoblju visokih troškova života te povećanih aspiracija naših građana koji se uspoređuju s drugima i samo jedan klik na kompjuteru im govori kako se živi u drugim državama. Ključan problem će biti rast nejednakosti zbog nejednakog pristupa sredstvima, poput kredita ili stipendija,  te ‘socijalno otupljivanje’ naših elita koje nisu spremne odreći se dijela svog bogatstva na račun budućih generacija cijele zajednice.

U Hrvatskoj ne postoji korporativna filantropija, ona je ozbiljno ugušena zbog rastuće potrebe za gomilanjem bogatstva unutar obitelji ili uskog kruga ljudi. Za preokret prema zajednici potreban je novi pristup i potrebne su generacije modernih socijalno osviještenih poduzetnika koji znaju da se ‘o njihovoj kući radi kada susjedova kuća gori’“, ističe Marković.

Nedjeljko Marković, predsjednik Pragme i Hrvatske mreže protiv siromaštva