Odgoj i suradnja kroz učenje

ZRAKA_SUNCA

Predstavnici Pragme, Jelena Mališa i Nedjeljko Marković, posjetili su 18. lipnja 2012. godine dječji vrtić „Zraka sunca“ u Križevcima. Jelena Mališa je stručnim radnicima i upravi vrtića predstavila svoj završni rad na dvogodišnjem interdisciplinarnom studiju sveučilišnog instituta Sophia na temu: „Odgojni odnos kao trojstveni odnos. Pedagoške smjernice u svjetlu karizme jedinstva Chiare Lubich“ te je govorila o metodi učenja  na institutu Sophia, s posebnim osvrtom na model odnosa profesori-studenti kao preduvjetu svakog učenja i odgojnog procesa. U odgoju treba težiti jedinstvu osobe i izgradnje zajednice, ističe Mališa i dodaje da je za ostvarivanje takvog odgoja potrebna „sloboda kroz otvorenost prema drugima, prosocijalnost, razmatrati pitanje patnje i težiti cjelovitosti spoznaja i mudrosti“, zaključuje Mališa. Nedjeljko Marković je pojasnio rad Pragme, posebno u skrbi za mlade te specifičnosti rada s mladima i integracije socijalnih usluga u zajednici. Nakon izlaganja, uslijedio je zanimljiv razgovor i razmjena iskustva s odgajateljima o metodi rada i odgojnom odnosu unutar vrtića i zajednice u kojoj djeluje.

ZRAKA_SUNCA

Dječji vrtić „Zraka sunca“ započeo je s radom 1995. g. u Križevcima. Ima četiri mješovite skupine s 110 djece od 2 do 6 godina. Vrtić je usmjeren formiranju cjelovite ličnosti djeteta i njegovog identiteta, odgoju za razumijevanje i poštivanje drugih, odgoju za suživot, mir, prijateljstvo i ljubav. Ciljevi rada vrtića proizlaze iz uvažavanje djeteta kao subjekta u procesu stalne interakcije s vršnjacima, odraslima, sredinom, kulturom i svijetom. Osnovno sredstvo rada je dijalog na koji potiče uzajamna ljubav u svakodnevnim odnosima. Dječji vrtić „Zraka sunca“ i Sveučilišni institut Sophia proizlaze iz duhovnosti i iskustva Pokreta fokolara čija je osnivateljica Chiara Lubich.