Mladi i ovisnosti

Razmišljanja srednjoškolaca o ovisnosti:

Alkohol, droga, pušenje, kockanje i druge ovisnosti višestruko su opasne po ljudski život. Zašto biti ovisnik? Kao da to donosi nešto dobro! Mislite da vam to može pomoći u životu, da budete sretniji, ispunjeniji…?? Jednostavno, varaju se svi oni koji misle da je to istina. Sama ovisnost i sredstva ovisnosti su jedna velika zabluda…“.

Istina je da opijanje, pušenje i ovisnost o opojnim sredstvima stvaraju mogućnosti oboljenja od raznih bolesti. Stoga smatram da nije nimalo hrabar čovjek koji svjesno uništava sebe i svoje zdravlje“.


Učenici srednje Grafičke škole u Zagrebu su podijelili s Pragmom svoja razmišljanja o ovisnostima:

Mislimo da imamo dovoljno znanja o ovisnostima!?… O tome bruje brojni novinski članci, filmovi, dokumentarci, ispovijedi ljudi koji žive ili su živjeli u tom paklu. Neki su ipak imali sreću da se iz njega izvuku i na neki način pobjede okrutan svijet ovisnosti. Prema svjetskim i domaćim pokazateljima broj ovisnika raste. Sve veće su mogućnosti da se i sam nađeš u okruženju u kojem će ti netko ponuditi drogu ili barem na određeni način u tebi pobuditi znatiželju, pokrenuti buicu pitanja…: Zašto ne? Pa to je samo proba! Malo ću se zabaviti i to je sve! Zaboravit ću na sve svoje probleme… i sl. Kao i uvijek, na tebi je da odlučiš. U svakom slučaju, mudro je imati na umu sve ono što si čuo o ovisnostima, što ti o tome mogu reći i savjetovati roditelji, stručnjaci, nastavnici, liječnici, sociolozi, a osobito oni koji su sve to iskusili na vlastitoj koži. Možda ti u tome mogu pomoći i jednostavna promišljanja tvojih vršnjaka.

Npr. ovisnost o kockanju i klađenju? Zašto su pojedinci uvjereni da im kockanje može donijeti neki napredak u životu, neku drastičnu promjenu? To je također velika zabluda, ali ljudi često toga nisu svjesni ili možda ne žele biti svjesni jer se boje posljedica, tj. ne žele se suočiti s tim da su nemoćni i da su zapravo postali ovisnici. Moje mišljenje je da trebaju potražiti pomoć stručnjaka.

Ne zavaravajmo se da ovi problemi nisu opasni, da je to samo igra, zabava, druženje i slično. To u stvari i jest igra, ali igra koja nije dobra i igra koja donosi opasnosti, tj. opasna igra. Ne pokušavajmo ispobavati razne stvari koje nisu dobre i za koje nismo sigurni kakve su jer se lako postaje ovisnikom. Dobro promislimo prije nego što riskiramo najvrjednije stvari u životu, a to su zdravlje, obitelj, prijatelji, ljubav, škola...“

Unatoč brojnim saznanjima, svijet ovisnosti je još uvijek jedna velika nepoznanica. Dobro je naučiti neke činjenice o drogama, prije svega koliko ti mogu nauditi i što moraš činiti kako bi se držao podalje od njih! Protiv svijeta „nepoznatog“ tj. ovisnosti možemo se boriti. Zato budimo mudri i slobodni, budimo NEOVISNI.