Iskustva članica EU-a u pružanju socijalnih usluga od strane neprofitnog sektora

MATEJ foto

Predsjednik Pragme Nedjeljko Marković se u petak 14. i subotu 15. lipnja 2013.g. susreo s mag. Matejom Rovšekom, ravnateljem Zavoda za usposabljanje Janeza Levca iz Slovenije i Barbarom Pestka iz Poljske, koordinatoricom Arke – mreže neprofitnih organizacija za osobe s intelektualnim teškoćama, s temom pružanja socijalnih usluga od strane neprofitnih organizacija i ugovaranja usluga od strane države. Predsjednik Pragme upoznao je goste s tezama hrvatskog Zakona o socijalnoj skrbi u kojima je izražena namjera Republike Hrvatske da se pojedine socijalne usluge ugovaraju, između ostalih, i s neprofitnim organizacijama te da sami korisnici – putem vaučera – “kupuju” usluge na tržištu.

Budući Slovenija ima bogato iskustvo u ugovaranju socijalnih usluga, ravnatelj mag. Rovšek je istaknuo kako hrvatske neprofitne organizacije moraju na vrijeme izboriti da njihove usluge budu jednako plaćene kao i usluge iz javnog sektora kako ne bi došlo do pružanja usluga neujednačene kvalitete za korisnike te je istaknuo važnost pravodobnog donošenja podzakonskih (provedenih) akata. Marković je istaknuo kako je jedan od Pragminih strateških ciljeva zagovaranje socijalnih prava u Hrvatskoj, a suradnja s međunarodnim mrežama i institucijama unutar Europske unije neophodna za europski socijalni prostor.
MATEJ fotoEuropska unija