Hrvatska mreža protiv siromaštva 31. članica Europske mreže protiv siromaštva (EAPN)

poverty explainer_cover_photo_en_150x212_144_200

Hrvatska mreža protiv siromaštva – čija je članica i jedna od suonivačica i udruga Pragma – postala je 28. lipnja 2014.g. u Tallinnu, jednoglasnom odlukom Glavne skupštine Europske mreže protiv siromaštva, 31. članica Europske mreže protiv siromaštva (EAPN). Time je Hrvatska mreža protiv siromaštva (HMPS) postala središnja nacionalna organizacija za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti u Hrvatskoj, glas hrvatskih organizacija unutar Europske unije te dio velike europske obitelji organizacija usmjerenih socijalnoj Europi u kojoj svi imaju jednak pristup ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.
poverty explainer_cover_photo_en_150x212_144_200

EAPN (www.eapn.eu) je mreža 49 organizacija: 31 nacionalna mreža neprofitnih organizacija aktivnih u borbi protiv siromaštva unutar Unije, Norveške i jugozapadne Europe te 18 pridruženih krovnih organizacija koje djeluju na razini Europske unije čije su glavne aktivnosti usmjerene borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti starijih, djece, migranata, beskućnika, osoba s invaliditetom i sl. Pridružene članice EAPN-a su i velike krovne europske organizacije, npr. EUROCHILD – Europska alijansa za investiranje u djecu, FEANTS-a – Europska federacija nacionalnih mreža koje rade sa beskućnicima, Caritas Europa, Europska mreža protiv rasizma, Europska federacija banka hrane, Europska platforma za starije, Međunarodna federacija socijalnih radnika, Međunarodna asocijacija dobrovoljnih organizacija, Vojska spasa… te brojne druge organizacije koje zagovaraju socijalno pravedniju Europu. 

Osnivači Hrvatske mreže protiv siromaštva (HMPS) su, uz Pragmu, i Udruga za inicijative u socijalnoj politici, Crveni križ grada Zagreba, Kap dobrote i Hrvatska mreža za beskućnike.

HMPS će u sljedećem razdoblju biti usmjeren na širenje članstva; organiziranje javnih događanja s ciljem ukazivanja na aktualne hrvatske i europske socijalne probleme i moguća rješenja; povezivanje nacionalnih i europskih javnih politika koje trebaju odgovarati na potrebe hrvatskih građana.