Predstavnici Pragme u Odborima za praćenje operativnog programa “Konkurentnost i kohezija” i “Učinkoviti ljudski potencijali”

Predsjednik Pragme Nedjeljko Marković imenovan je članom Odbora za praćenje Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.” i zamjenikom člana u Odboru za praćenje Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali”, a Jelena Mališa zamjenicom člana u Odboru za praćenje Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.”. Odbori su stalna tijelo osnovana u svrhu praćenja provedbe operativnih programa, a članstvo je počasno.

U okviru Operativnog programa iz područja konkurentnosti i kohezije, koji će se sufinancirati sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, na raspolaganju je 6,881 milijarda eura. Sukladno strategiji Europa 2020 i Zajedničkom strateškom okviru, sredstva za kohezijsku politiku u Hrvatskoj namijenjena su za ciljeve zapošljavanja, povećanog ulaganja u istraživanje i razvoj, prilagodbu klimatskim promjenama, povećanje energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije, ulaganje u obrazovanje, smanjenje siromaštva i jačanje socijalne uključenosti, prometno povezivanje, te jačanje kapaciteta javne uprave i pravosuđa. U okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ Hrvatska je namijenila više od 3,5 milijardi eura za zaštitu okoliša, prilagodbu klimatskim promjenama i prometnu infrastrukturu. Više od 2,7 milijardi eura dodijeljeno je za jačanje konkurentnosti kroz ulaganja u istraživanje i razvoj, informacijske i telekomunikacijske tehnologije, razvoj malih i srednjih poduzeća, nisko-ugljično gospodarstvo i obrazovanje. Samo za rast i jačanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća Hrvatska je namijenila gotovo milijardu eura.

Osnovni cilj Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ je pridonijeti rastu zapošljavanja i jačanju socijalne kohezije u Hrvatskoj. Njegova je ukupna vrijednost 1,85 milijarde eura, od čega se 1,58 milijardi financira iz proračuna Europske unije, uključujući 66 milijuna eura iz Inicijative za zapošljavanje mladih.
Operativnim su programom razrađena ulaganja u četiri temeljna područja:

• Više od trećine sredstava namijenjeno je mjerama za potporu pristupu održivom i kvalitetnom zapošljavanju nezaposlenih osoba. Naglasak je osobito stavljen na učinkovite mjere aktivne politike tržišta rada za mlade, dugotrajno nezaposlene, žene i starije radnike, kao i na preventivne mjere za smanjenje rizika od gubitka radnih mjesta u izmijenjenim gospodarskim prilikama.
  • Oko 28 posto proračuna OP-a investirat će se u osiguravanje adekvatnog usklađenja znanja i vještina s potrebama tržišta rada i u tom će se smislu poticati tercijarno obrazovanje, strukovno obrazovanje i cjeloživotno učenje te poboljšanje pristupa kvalitetnom obrazovanju.
  • Aktivnosti vezane uz područje socijalnog uključivanja predviđaju promicanje socijalne i ekonomske jednakosti, suzbijanje diskriminacije, prijelaz s institucionalne skrbi na skrb u zajednici, poboljšanje dostupnosti i održivosti socijalnih i zdravstvenih usluga, kao i poticanje društvenog poduzetništva.
  • Potpora javnoj upravi obuhvaćena je kroz aktivnosti poboljšanja kapaciteta i usluga javne uprave, uključujući bolje upravljanje javnim financijama, razvoj e-uprave i borbu protiv korupcije. Predviđa se i promicanje javnog dijaloga, partnerstva i jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva i socijalnih partnera. U pravosuđu se osobit naglasak stavlja na poboljšanje učinkovitosti i neovisnosti.