„Pomak sjeverozapad“ – projekt udruge „Pragma“ u povodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, koji započinje u utorak 15.11. 2011. i traje do 15.12.2011. udruga Pragma u osnovnim i srednjim školama putem niza radionica, predavanja, kvizova znanja, izradom online rječnika zdravlja i drugog edukativnog materijala za djecu i mlade (straničnika i postera) poticat će djecu, mlade, roditelje i stručnjake na borbu protiv ovisnosti u zajednici. Osim edukacijom, u cilju borbe protiv ovisnosti, Pragma će mladima u riziku pružati i savjetovateljske usluge. PROČITAJTE izvještaje s radionica u Samoboru.

„Pomak sjeverozapad“ preventivni je program za mlade sjeverozapadne Hrvatske koji već četvrtu godinu financijski podupire Ministarstvo, obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a provodit će se u Krapinsko-zagorskoj, Varaždinskoj, Međimurskoj, Zagrebačkoj i Koprivničko-križevačkoj županiji.

„Ovisnost o psihoaktivnim tvarima povezana je i s društvenim problemima, kao što su siromaštvo, nezaposlenost, prostitucija, kriminalitet i zato moramo preventivno djelovati kako do pojave većih osobnih i društvenih problema ne bi ni došlo“, ističe Nedjeljko Marković, predsjednik Pragme.

Projekt Pomak sjeverozapad pokrenut je kako bi se spriječilo da mladi – koji se nalaze u specifičnom prijelaznom razdoblju i kao takvi jedna su od ranjivijih skupina u društvu – ulaze u rizik ovisnosti koja djeluje na razvoj osobnosti, čime se ugrožava tjelesno, duševno i socijalno blagostanje mlade osobe, ali i njegove okoline, obitelji i šire zajednice.

Tijekom 2010. na liječenju od ovisnosti u RH bilo je 7.550 osoba, od kojih je 6.175 osoba uzimalo opijate. Do kraja 2010. u Registru osoba liječenih zbog zlouporabe psihoaktivnih droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) ukupno je registrirano 30.290 osoba liječenih zbog zlouporabe psihoaktivnih droga, a još između 1.000 i 1.400 osoba liječi se u okviru terapijskih zajednica. Godišnje oko 2.000 osoba boravi u zatvorima zbog kaznenog djela zlouporabe droga, a oko 10% od sveukupnog broja prijavljenih kaznenih djela na području RH povezano je sa zloupotrebom droga.

Rezultati europskih istraživanja (ESPAD) za 2003. pokazuju kako je Hrvatska po raširenosti uzimanja droga kod mladih bila među europskim zemljama s uzlaznim trendom. Primjerice, po uzimanju marihuane 1999. RH je bila u prosjeku europskih zemalja, dok je 2003. bila iznad europskog prosjeka već za 1 posto.